УРЯД СХВАЛИВ ЗАКОНОПРОЕКТ ЩОДО ЕЛЕКТРОННОГО ОБЛІКУ ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЙ
На засіданні Уряду, 3 червня 2020 року, схвалено проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі”.
«Фактично ми йдемо шляхом відмови від паперових трудових книжок. Ми визначаємо законодавчі підстави для автоматичного призначення пенсій за віком, через особистий електронний кабінет особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України», - поінформувала Міністр соціальної політики Марина Лазебна, під час виступу на засіданні Уряду.
Даним законопроектом пропонується запровадити можливість автоматичного призначення пенсії, без особистого звернення особи, а саме передбачається механізм який надасть можливість людині самостійно обирати автоматичне призначення або відстрочення виходу на пенсію, яке матиме свої переваги у збільшеному розмірі пенсії та визначати в автоматизованому режимі найбільш вигідний варіант для призначення пенсії, включаючи дату такого призначення. В свою чергу Пенсійний фонд автоматично інформуватиме особу про настання права на призначення пенсії та орієнтовний її розмір.
Зокрема Міністр зазначила, що оригінал паперової трудової буде передаватися на зберігання працівнику як офіційний документ, у разі якщо працівник виявить бажання продовжити її ведення, то роботодавець на його вимогу буде зобов’язанй паралельно із електронним обліком трудової діяльності внести до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення.
ДОВІДКОВО:
Реформа обліку трудової діяльності працівника полягає у поступовій відмові від паперових трудових книжок, що в перспективі дасть можливість підприємцям зекономити кошти на їх адміністрування та зробить більш легким процес прийому та звільнення працівників та запровадити сервісну послугу автоматичного призначення пенсій за віком за умови наявності повної історії про трудову діяльність особи.
Здійснюється формування та ведення Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, який зараз містить інформацію про понад 30 млн. громадян України. Щомісячно органи Пенсійного фонду забезпечують обробку даних щодо 13,2 млн застрахованих осіб та 11,3 млн пенсіонерів, інформацію про належні їм соціальні права та їх реалізацію.
Запитання – відповіді для громадян.
№1 Чи правомірні відрахування з пенсії в розмірі 50% від її суми?
Відрахування з пенсії здійснюються в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов та вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов. Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з пенсії може бути відраховано не більше як 50% від її розміру на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв’язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.
З решти видів стягнень може бути відраховано не більше як 20% від пенсії.
№2 Із травня 2017 року здійснюю підприємницьку діяльність. За яких умов цей період буде зараховано до мого страхового стажу?
Страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному (соціальному) страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески (єдиний внесок) у сумі не меншій за мінімальний страховий внесок. Із 01.01.2020 мінімальний розмір єдиного внеску, який необхідно сплатити за місяць роботи для набуття страхового стажу, становить 1039,06 грн (22% від мінімальної заробітної плати 4723 грн).
Отже, зарахування до Вашого страхового стажу періоду діяльності як фізичної особи — підприємця можливе за умови сплати єдиного внеску (в сумі не меншій за мінімальний страховий внесок), подання річної звітності та внесення звітних відомостей до реєстру застрахованих осіб.
Дані звітності про дохід підприємця і сплату єдиного внеску надходять у систему персоніфікованого обліку Пенсійного фонду від Державної фіскальної служби та в подальшому використовуються для призначення пенсії, допомоги у зв?язку з безробіттям та інших соціальних виплат.
Звертаємо увагу, що в разі несплати або несвоєчасної сплати єдиного внеску виникає борг. Відповідно період, за який обліковується заборгованість, не буде зараховано до страхового стажу до повного її погашення.