A A A K K K
для людей із порушенням зору
Ржищівська міська територіальна громада
Київська область, Обухівський район

ГУ Держпродспоживслужба інформує:  про особливості технології вирощування картоплі

Дата: 18.04.2022 13:45
Кількість переглядів: 479

 Картопля, без сумніву, є одним з основних продуктів харчування, так як її бульби містять крохмаль, цукор, білок, мінеральні солі. Їй  приділяється дуже велика увага як на столі, так і на городі. Виростити високий урожай картоплі без додаткового удобрення грунту практично неможливо. Найбільш ефективними добривами для картоплі є органічні, зокрема підстилковий напівперепрілий гній ВРХ, який включає всі необхідні макро- і мікроелементи для росту і розвитку рослин. Для бездефіцитного балансу гумусу на чорноземах потрібно вносити органічної маси не менше 10-12 т на 1 га ріллі, а на дерново-підзолистих супіщаних грунтах 15-18 т/га. Однією з форм насичення грунту органічною масою є використання сидеральних культур, а також післяжнивних решток зернових і технічних культур.

   Поряд з органічними велику роль в удобренні картоплі відіграють мінеральні добрива, які стали основним видом удобрення картоплі. Вся площа, відведена під картоплю повинна удобрюватись органічними і мінеральними добривами.

   Підвищенню врожайності картоплі сприяє застосування нових сучасних регуляторів росту, які стимулюють обмінні фізіологічні процеси в рослинах, та служать також антидотами при застосуванні гербіцидів. Дослідження, проведені в останні роки, підтвердили ефективність застосування комплексних водорозчинних добрив таких як Акварін, Біовіт, Вуксал Комбі, Екоплант, Реаком, Нутрівант Плюс, до складу яких входять макро- і мікроелементи. Застосування регуляторів росту і водорозчинних комплексних добрив для позакореневого підживлення рослин дозволить ефективно використати поживні речовини грунту.

   Одною з основних причин одержання низьких урожаїв бульб на городах, присадибних і дачних ділянках є використання низьковрожайних сортів та виродженого садивного матеріалу. Тому потрібно вирощувати як мінімум три сорти картоплі різних груп стиглості.  Зокрема, якщо весною та у першій половині літа складаються сприятливі погодні умови, то ранні сорти дають досить високий урожай. І навпаки, якщо весна суха та сприятливі умови для вирощування картоплі припадають на другу половину вегетаційного періоду вищу врожайність забезпечують середньостиглі і середньопізні сорти.

Сорт відіграє важливу роль у підвищенні врожайності картоплі. Науковцями встановлено, що врожаї та валові збори картоплі підвищуються на 20–25% за рахунок використання високоякісного насіннєвого матеріалу нових та перспективних сортів.

Сорти картоплі поділяють на ранні, середньоранні, середньостиглі, середньопізні та пізні в залежності від того, через скільки днів після посадки можна починати викопувати бульби:

  • ранні - через 50-65 днів (Міранда, Есмі, Еволюшин, Беллароза, Імпала, Рів'єра та ін.);
  • середньоранні – через 65-80 днів (Арізона, Мадлен, Скарбниця, Ред Леді, Опал та ін.);
  • середньостиглі – через 80-95 днів (Гранада, Арсенал, Коннект, Княгиня, Случ, Солоха та ін.);
  • середньопізні – через 95-110 днів (Червона Рута, Мелоді та ін.);
  • пізні – через 110 і більше днів (Рудольф, Пікассо та ін.)

  Тривале вирощування одного сорту призводить до зниження його продуктивності, втрати якісних показників бульб, стійкості проти хвороб і несприятливих погодніх умов. Практично всі сорти картоплі поступово втрачають продуктивність за вирощування без заміни насіннєвого матеріалу. Тому обов’язково необхідно проводити сортооновлення та сортозаміну.

  Садіння бульб картоплі потрібно розпочинати при настанні в грунті на глибині 10 см середньодобової температури +6 +8ºС у фізично дозрілий грунт. В лісостеповій зоні оптимальні строки садіння картоплі припадають на другу-початок третьої декади квітня.  Садіння картоплі в холодний вологий грунт сприяє ураженню бульб хворобами, знижує їх схожість і призводить до зрідження посівів. Оптимальною глибиною садіння бульб слід вважати 6-8 см, оптимальна густота садіння бульб складає 55-60 тис. на 1 га

   Догляд за посівами картоплі - комплекс агротехнічних заходів, спрямований на створення оптимальних умов для росту й розвитку рослин впродовж усього періоду вегетації. Для боротьби з бур’янами використовують як механічні заходи боротьби так і хімічні із застосуванням гербіцидів. Механічні способи обробітку найбільш ефективні на початковій стадії розвитку бур'янів - стадії «білої ниточки», якщо своєчасно їх виконати - можна знищити до 85-95% бур'янів. Запізнення з механічними обробітками призводить до знищення тільки незначної частини бур'янів. Застосування гербіцидів у системі механізованого догляду дасть можливість зменшити кількість міжрядних обробітків, призначених для боротьби з бур'янами. Перевага використання гербіцидів повинна віддаватися під час обробки насіннєвих посівів картоплі.

Щедрого врожаю!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора