Поради споживачам при купівлі насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів насіння

Дата: 09.02.2023 15:12

Фото без описуЩоб виростити багатий урожай овочевих культур, важливо купувати високоякісне насіння. Тому відділ контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області пропонує споживачам  кілька порад, які допоможуть під час вибору насіння овочевих культур:

1. Купуйте насіння у спеціалізованих магазинах, де дотримуються умов зберігання насіння.  Не залишайте магазин без касового чека і, при можливості, зберігайте цілісність пакетика, в який було розфасоване насіння, принаймні аби було видно номер партії насіння. У такому разі ви зможете пред’явити претензію продавцю за неякісний товар.

2. Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння, а саме: «Довідки про сортові  і посівні якості насіння»  в якій міститься така інформація: назва підприємства, адреса де придбано насіння, культура, сорт, (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння, термін дії сертифікату, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей насіння. Ці документи, повинні зберігатись за місцем торгівлі протягом строку  чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей   та пред’являтися за вимогою.   Використання та реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість – забороняється. Згідно Ст. 22 ЗУ «Про насіння і садивний матеріал»  у разі порушення гарантій суб’єкт насінництва та розсадництва несе відповідальність згідно із законом.

(назва підприємства)

ДОВІДКА ПРО СОРТОВІ ТА ПОСІВНІ ЯКОСТІ НАСІННЯ

Відпущено (кому)_________________________________________________________________________________________.

(назва підприємства, адреса)

протокол випробувань

ким

видано

Головний агроном________________________                                                        ______________

(прізвище)                                                                                                             (підпис)

3. Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують:

- назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;  культуру;

- сорт, гібрид;

- масу, або кількість насінин в пакеті, шт;

- номер насіннєвої партії;

- строк придатності насіння;

- коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

4. Сорт або гібрид — що вибрати, у кожних є свої переваги і недоліки.

Плюси і мінуси сортового насіння:

+ сортове насіння дешеве у виробництві і тому коштує недорого;

+ велике розмаїття сортів;

+ можна збирати своє насіння, яке повністю повторить усі властивості материнської рослини;

+ менша вимогливість до умов вирощування;

- сорти можуть давати велику варіабельність врожайності і смакових якостей, в залежності від умов вирощування;

- продуктивність сортів – нижча, ніж у  гібридів.

Плюси і мінуси гібридів:

+ гібриди набагато більш стійкі до хвороб, ніж сорти.

+ відрізняються високою врожайністю;

+ на хороші умови росту та правильну агротехніку реагують – значним збільшенням врожайності та якості плодів;

- гібридів значно менше, ніж сортів, а значить і вибір менший.

- вартість – істотно вища, вони дорожче у виробництві;

- з гібридів F1 насіння не збирають, томущо рослини, що виросли з них (гібрид F2 – другого покоління) не повторюватимуть материнські властивості.

5. Аби насіння краще перенесло несприятливі умови, обираємо оброблене насіння.

Головний спеціаліст відділу контролю в

сфері насінництва, розсадництва та якості зерна

ГУ Держпродспоживслужби в Київській області                                                                                                                         Н. А. Лещева