Пенсійний фонд України інформує
Індексація з 01.07.2023 року окремим категоріям пенсіонерів
З 1 липня 2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” проведено другий етап індексації пенсій пенсіонерам, які отримують пенсії по “спеціальних” законах.
Так, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Законів України “Про державну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність” проведено автоматично (без звернень пенсіонерів).
Коефіцієнт підвищення встановлено на рівні 1,197, а перерахунку підлягали основні розміри “спеціальних” пенсій (без урахування надбавок та підвищень).
Зазначеною постановою Кабміну передбачено проведення липневої індексації в межах максимального розміру пенсії, який на сьогодні дорівнює десяти прожитковим мінімумам для непрацездатних громадян (2093,00грн. х 10=20930,00грн.). Тобто не підвищувалися пенсії, розмір яких становить 20930 грн, або вище.
В цілому сума підвищення після перерахунку не може бути меншою ніж 100 грн та перевищувати 1500грн.
Крім того, пенсіонери, яких за доцільністю було переведено на пенсії на загальних підставах (відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”), можуть у будь— який час звернутися до територіальних органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсії за нормами “спеціальних” законів. Заяву на переведення можливо подати особисто, або онлайн - через вебпортал електронних послуг. Перерахунок буде проведено з дня подачі заяви.
Моя рідна сестра, одинока мати, потрапила в лікарню. Чи можу я отримати лікарняний, якщо доглядатиму в цей час її піврічну доньку?
Законодавство передбачає таку можливість. Медичний висновок категорії “Догляд за дитиною у разі хвороби особи, яка доглядає за дитиною” формується лікуючим лікарем на період лікування пацієнта на підставі медичного запису про того, хто фактично здійснюватиме догляд за дитиною віком до 3 років, та висновку про тимчасову непрацездатність особи, яка здійснюватиме такий догляд (п.6 розділу 2 Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України 01.06.2021 № 1066).
Застрахованій особі, яка здійснює догляд за дитиною до трирічного віку (або за дитиною з інвалідністю віком до 18 років), якщо мати дитини (або інша особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною) захворіла, надається допомога по тимчасовій непрацездатності.
Лікарняний надається з першого дня на весь період хвороби (ст. 15 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”).
Лікарняний не надається, якщо застрахована особа перебувала у цей час у щорічній (основній чи додатковій) відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням або творчій відпустці.
Розмір допомоги на поховання пенсіонера.
Особам, які здійснили поховання пенсіонера, виплачується допомога на поховання.
Розмір допомоги на поховання залежить від закону, відповідно до якого було призначено пенсію померлому.
- Якщо пенсіонер одержував пенсію, призначену згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, то допомога виплачується у розмірі тримісячної пенсії, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (13420 грн).
- Для тих, кому пенсію було призначено відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (або інших законів), розмір допомоги — дві пенсії, що отримував пенсіонер на момент смерті.
Строк звернення за отриманням допомоги на поховання пенсіонера не обмежено в часі.
Скільки місяців страхового стажу мені буде враховано при сплаті 4500 грн добровільного внеску?
Суми сплачених страхових внесків в межах максимальної величини (22 110 грн за місяць, тобто 22% від 15 мінімальних зарплат) зараховуються за той місяць, у якому надійшли на рахунок Пенсійного фонду України.
Тобто, якщо ви зробите одноразово добровільний внесок у сумі 4 500 грн, то його повністю буде зараховано за той місяць, в якому кошти надійдуть на рахунок Фонду. Заробітна плата за цей місяць при обчисленні пенсії буде 20 454,55 грн.
Якщо ви хочете, щоб до страхового стажу було зараховано, наприклад, три місяці, то потрібно в трьох місяцях сплатити розмір не менше мінімального (на місяць сплати) страхового внеску.
Наприклад, якщо ви сплатите по 1 500 грн в трьох різних місяцях, то отримаєте три місяці страхового стажу, зарплата в кожному з яких – 6818,18 грн.
Документи для призначення житлової субсидії: що необхідно знати.
Для призначення житлової субсидії надаються заява та декларація (за встановленими формами).
Залежно від обставин можуть надаватись інші документи (за наявності):
- договір наймання (оренди) житла – у разі проживання заявника у житлі, що орендується;
- копія договору про реструктуризацію заборгованості – за умови наявності заборгованості та укладання договору.
У разі потреби громадяни можуть надавати інші документи, які мають значення для розгляду питання по суті, наприклад: документ, що підтверджує факт непроживання особи за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання, зокрема, довідки, виписки про проживання без прописки, і тому числі, довідку внутрішньо переміщеної особи.
Людина, яка звертається за призначенням субсидії, пред’являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства – паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства чи відповідну посвідку).
Важливо!
Способи подачі документів:
- особисто, через обраний (зручний, найближчий) сервісний центр Пенсійного фонду України, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центри надання адміністративних послуг;
- поштою, на адресу органу Фонду;
- online – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок Пенсійний фонд чи через портал Дія.