Безпека в інтернеті під час літніх канікул: вийшов освітній мультфільм для дітей і підлітків
До Міжнародного дня захисту дітей для школярів і школярок створили освітній мультфільм “Соціальні мережі і я”, у якому йдеться про рекламу в інтернеті, блогерів, а також те, чому ідеальна картинка життя в соцмережах переважно не справжня. Про це редакції “НУШ” розповіли автори проєкту – ГО #stop_sexтинг.
Переглянути мультфільм всі охочі можуть за посиланням.
Інтернет дає чудову можливість залишатися на зв’язку з друзями, сім’єю та знайомими. Утім, у мережі на дітей і підлітків чатує чимало небезпек. Адже, наприклад, спостерігаючи за життям блогерів, можна легко почати порівнювати себе з іншими й відчувати себе недостатньо успішним / гарним / талановитим тощо.
Крім того, за даними дослідження IWF, у 2023 році фахівці з кібербезпеки виявили найбільше зображень сексуального насильства над дітьми категорії А. Ця категорія містить найжорстокіші знущання (у 15% контенту на фото й відео були діти від 3 до 6 років).
Тому фахівці радять батькам, перш ніж віддавати гаджет дитині, попередньо ознайомитися з усім його функціоналом, а також перевірити, чи можна заздалегідь:
- налаштувати вікові обмеження;
- встановити фільтри та батьківські контролі.
Ознайомитися з гайдами для батьків можна тут:
Під час канікул, коли у школярів і школярок зʼявляється більше вільного часу, батькам варто визначити ліміти користування гаджетами для всієї родини (можна навіть підписати з дитиною сімейну угоду). Крім того, на багатьох пристроях і додатках можна налаштувати відповідні обмеження.
Утім, як наголошують у #stop_sexтинг, найважливіше – це регулярно говорити з дітьми про користування інтернетом і різні сценарії ситуацій, з якими вони можуть зіткнутися в мережі. Зокрема, варто згадати про те:
- як ігнорувати небажані запити в друзі;
- як залишати неприємні та шкідливі онлайн-чати;
- як повідомляти про потенційно небезпечних людей;
- як не поширювати особисту інформацію.
Докладніше про це можна дізнатися у спеціальному подкасті “Хороших батьків не блокують”.
У випадку, якщо з вами чи вашою дитиною в мережі трапилася небезпечна ситуація, можна звернутися по допомогу на:
- інтернет-портал “Internet Watch Foundation” (платформа допоможе видалити контент сексуального характеру);
- сервіс Take It Down (допоможе зупинити поширення й видалити онлайн-фото й відео);
- консультаційну лінію за номером 1545 (далі обрати “3”) – дзвінки безплатні й анонімні, лінія працює цілодобово;
- Національну гарячу лінію із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО “ЛаСтрада” за номером 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного);
- платформу #stop_sexтинг – там можна отримати підтримку від психолога (конфіденційно й безплатно в телефонному форматі, онлайн чи в Telegram);
- сайт ГО “Teenergizer” – тут можна отримати психологічну консультацію у форматі “рівний-рівному”.
Титульне зображення: ГО #stop_sexтинг