Ржищівська громада » ВСЕУКРАЇНСЬКА ПРОГРАМА МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я «ТИ ЯК?»
ВСЕУКРАЇНСЬКА ПРОГРАМА МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я «ТИ ЯК?»
В рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською,у березні 2023 року старувала комунікаційна кампанія.
У фокусі уваги Програми – як подолати стрес та негативні емоції під час війни та як знаходити сили для психологічного відновлення. Українцям розповідають про техніки самодопомоги та підтримки тих, хто знаходиться поруч. Пропонуються дієві механізми, які допомагають психологічній стійкості у часи повномасштабної війни.
Мета кампанії – сприяти формуванню в суспільстві культури піклування про ментальне здоров'я, дати розуміння та показати інструменти, які допоможуть українцям дбати про свій внутрішній стан, який настільки ж важливий, як і фізичне здоров’я.
За даними соціологічних досліджень, понад 90% українців мали хоча б один із симптомів тривожного розладу, а 57% перебувають у зоні ризику розвитку ментальних порушень. Українці не мають звички звертатися до фахівця: 31% громадян не вважають свої проблеми достатніми для цього. Зараз це основний бар’єр на шляху звернення по психологічну допомогу.
Перспективи повоєнного відновлення України значною мірою залежать від рівня емоційної солідарності громадян та культури піклування про ментальне здоров’я. Психологічні проблеми наростають непомітно, впливають на всі сфери життя та знижують здатність протистояти викликам.
Допомогти цьому зможуть матеріали та активності, які підготовлені в рамках Програми ментального здоров’я. Зокрема, посібник про базові навички турботи про себе та інших, додаток BetterMe: MentalHealth, проєкт ЮНІСЕФ «Поруч», під час якого проводяться консультації для підлітків, вчителів і батьків.
У межах кампанії створено спеціальнусторінку: http://howareu.com (howareu_program), де запропоновані контакти, посилання, поради, продукти, техніки та методики, які допоможуть піклуватися про ментальне здоров'я – своє та людей поруч.
Дізнатися більше інформації про ментальне здоров’я можна також на сторінках у соціальних мережах:
Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», ініційована Оленою Зеленською, має на меті допомогти українцям знайти джерело сили. Джерело внутрішнє, в собі, на рівні усвідомлення й визнання власного психічного стану та хоча б приблизної оцінки ступеня його кризовості. Піклування про ментальне здоров'я має стати звичною відповідальністю кожного. Також необхідно створити систему сервісів і послуг, які зможуть різними засобами та дієвими механізмами підтримати людину, коли вона не справляється самостійно.
Розробку та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я координує МОЗ України. Всесвітня організація охорони здоров’я – експертний партнер, виконавчий партнер – громадська організація «Безбар’єрність». Майданчиком для розробки та ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада при Кабінеті Міністрів України. Комунікаційна кампанія реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Саме це – основа концепції корисного мислення. Як пояснюють фахівці з ментального здоров’я, здатність керувати своїми думками визначає внутрішню стійкість: помічати шкідливі та хибні думки, правильно спрямовувати фокус уваги, осмислювати досвід. А ще це про вміння рефлексувати й перебувати наодинці із собою.
Через війну тисячі українських дітей були розлучені з батьками. За офіційними даними, понад 19 500 дітей стали потерпілими насильницького переміщення на тимчасово окупованих територіях України та російської депортації.
Від початку 2025 року кожен громадянин України може безоплатно отримати психологічну підтримку за базовим пакетом Програми медичних гарантій «Первинна медична допомога». Для цього потрібно звернутися до сімейного лікаря, терапевта чи, якщо йдеться про дитину – педіатра.
Тренд, який не можна закрити.
Можна лише додати ідей, як потурбуватися про ментальне здоров’я. Наші способи — у каруселі нижче.
Щоб нового року в тебе було ще більше усвідомлених прогулянок, справді смачних ковтків кави, якісного відновлення і правильних рішень.
Бо подбати про себе просто і без модних порад можна в будь-який момент і в будь-якому місці.
«Скажи чесно, ти як?» – проєкт, спрямований на формування культури піклування про ментальне здоров’я в Україні. Реалізований за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я за ініціативою першої леді Олени Зеленської у рамках Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.
Можливість бути почутим є чи не найважливішою підтримкою в складні часи. Але просто нагострити вуха недостатньо — ось кілька рекомендацій, як слухати інших, щоби почути головне. Зрозуміти. Дати необхідну підтримку.
Ми спитали в наших захисників та захисниць про силу і сенси, про теперішнє і майбутнє. Про те, що для них захищати незалежність України. Відповіді — в каруселі.